Organic In Season – Best Price, Best Quality

One of the main parts of our mission at The Really Nourish Movement is that organic, non-GMO food should be available, accessible and affordable for every mouth.  We have a long way to go to accomplish that goal, but in the meantime, we can debunk the “organic is more expensive myth.” 

We all know that most of what we eat is seasonal, but with the technological advances

Courtesy: St George Farmer's Market
Courtesy: St George Farmer’s Market

spurred by the industrial revolution at the turn of the previous century, we have been able to access all kinds of food  all year round from all over the world.

That is a fact.  But the TRUTH is that the seasonal nature of cultivated food still exists.  Think about when something is on sale in the produce section.  If it’s on sale, the reason is usually because there is more of it available so they can charge less per unit or per pound, right?  But why does the quantity available change?

Answer: When food is in its God ordained season, it is abundant AND ALSO at its peak quality!

(Oh wow, that’s a WORD right there!!)

That’s true universally, even for chemically grown or greenhouse grown food.  As for their Really Nourish Whole Foods Local Organic Eggplantorganic counterparts, you may find that there are some times of year when certain items are

This local, organic Delicata Squash was only $.81! Judah was very pleased :)
This local, organic Delicata Squash was only $.81! Judah was very pleased 🙂

simply not available at all, but when they are in season, they are inexpensive and so delicious!

Judah and I went shopping yesterday and we found local, organic, in-season squash for only $.99 a pound!  We also bought some local, organic eggplant, which is still yummy but coming close to the end of its season for $2.99 a pound.

We are going to half the squash, scoop out the seeds, make a delicious mix with diced eggplant, red onion, garlic, sprouted brown rice and fresh herbs from our terrace garden and that is dinner for less than $2 a serving!

Do you still think organic is expensive?  Post your comments below.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s